Dlaczego alkoholik kłamie? Spirala mijania się z prawdą nakręca się wprost proporcjonalnie do stanu zaawansowania nałogu. W końcu sprężyna nie wytrzymuje, pęka i na jaw wychodzą prawie wszystkie kłamstwa alkoholika. Chociaż jest to bolesne dla najbliższego otoczenia, to jednocześnie najlepszy czas na próbę pomocy osobie chorej.
Dowiedz się co zrobić gdy mąż pije i kłamie. Sprawdź, jak poradzić sobie z uzależnioną żoną, która składa obietnice i ich nie dotrzymuje, jak alkoholik manipuluje uczuciami.
Dlaczego alkoholik kłamie?
Kłamstwa alkoholika najczęściej odnoszą się do prób zatuszowania problemu alkoholowego (tzw. iluzja, zaprzeczenie). Co ciekawe, osoby uzależnione zaczynają nakręcać spiralę nieprawdy jeszcze na długo, zanim dadzą sobie sprawę ze swojej choroby.
Przykładowym powodem do kłamstw jest próba uniknięcia konsekwencji związanych z ich uzależnieniem. Alkoholicy mogą kłamać, aby uniknąć np. utraty pracy, konsekwencji prawnych związanych z ich działaniami, czy nawet kłótni z bliskimi i jednocześnie dalej sięgać po alkohol. Kłamstwa alkoholików dotyczą również aspektów finansowych. Kierowani nałogiem mogą go wypierać i kłamać, aby jak najdłużej utrzymać swoje uzależnienie i zachować tzw. komfort picia. Mogą symulować trzeźwość, wpierać, że wypili tylko jeden kieliszek, lub jedno piwo itp. Jednym słowem, nie robią niczego, co mogłoby im pozwolić na to, aby przestać pić.
Musisz jednak pamiętać, że uzależnienie od alkoholu, tak jak każde inne uzależnienie jest poważną, przewlekłą chorobą. To, że alkoholik kłamie najczęściej nie wynika z jego braku uczuć do najbliższych, tylko postępu choroby i zmian zachodzących w jego sferze uczuciowo-emocjonalnej. Kiedy to zrozumiesz, kłamstwa alkoholika nie sprawią Ci tak wiele bólu. Miej też na uwadze, że nie tylko osoba uzależniona, ale każdy z nas może kłamać, a motywacje takiego postępowania zależą od wielu czynników: osobowości, sytuacji życiowej i kontekstu społecznego.
Jak alkoholik manipuluje uczuciami? Mitomania u alkoholika
Niedotrzymywane obietnice alkoholika to w zasadzie jedna z nieodłącznych cech charakterystycznych dla tej jednostki chorobowej. Osoby uzależnione mogą składać obietnice („jutro nie piję”) i dalej tak samo postępować. Wszystko po to, aby manipulować innymi i jak najdłużej pozostać w komforcie picia. Mogą kłamać, aby np. uzyskać więcej pieniędzy, czasu lub uwagi od innych osób. Do najczęściej diagnozowanych manipulacji alkoholików zaliczamy:
- szantaż emocjonalny – alkoholik może grozić samobójstwem lub pogłębieniem nałogu, że jeżeli bliscy odejdą lub odwrócą się od niego/ nie dadzą pieniędzy itp,
- płacz, granie na emocjach – prośby o wybaczenie, apelowanie o współczucie; to wszystko po to, aby odwrócić uwagę od swojego problemu i uniknąć konsekwencji,
- „ciche dni”, obrażanie się, ignorowanie, agresja – do osiągnięcia swoich celów, alkoholicy wykorzystują je bardzo często; jeżeli są w związku z osobą współuzależnioną, która nie podjęła się terapii, wysoce prawdopodobne, że ich zachowanie osiągnie oczekiwany przez nich skutek.
Jak postępować z alkoholikiem?
Opisane wyżej sytuacje to w zasadzie typowe zachowania alkoholika. Prawie każdy alko lik kłamie i manipuluje. A mechanizm iluzji stosuje je większość osób uzależnionych. Aby nie wciągnąć się w tę grę i dysfunkcyjne i destrukcyjne zachowania osoby chorej, konieczne jest zdobycie wiedzy jak się przed tym bronić. Jak postępować z alkoholikiem?
- Szukaj wsparcia w grupach wsparcia dla rodzin osób uzależnionych (al-anon), terapeuty lub bezpośrednio u specjalistów w ośrodkach terapii uzależnień.
- Nie próbuj zmienić osoby uzależnionej na siłę kiedy nie jest gotowa na zmiany i nie uznaje swojej choroby. Każdy alkoholik musi podjąć decyzję o zmianie samodzielnie. Na nic się zda Twój szantaż i próba powoływania się na miłość.
- Co najważniejsze – ustanów jasne granice i trzymaj się ich konsekwentnie. Powiedz swojemu partnerowi, co jest dla Ciebie akceptowalne, a co nie i nigdy nie ulegaj namowom na danie kolejnej szansy po przekroczeniu granicy.
- Skup się na sobie i zobacz, co możesz zmienić u siebie, a nie u osoby uzależnionej. Często sama zmiana podejście i reakcji na trudne sytuacje zmienia już bardzo wiele.
Na koniec pamiętaj, że alkoholizm to choroba, która wymaga leczenia i zmiany stylu życia.
Podsumowanie
Zrozum, że kłamstwa, obietnice bez pokrycia i manipulacja emocjonalna, którą wykorzystują alkoholicy są szkodliwa i mogą prowadzić do bardzo toksycznych relacji. Uleganie im zapewnia chorym komfort trwania w uzależnieniu. Tylko profesjonalna terapia alkoholowa może przynieść światło nadziei na zmiany. Jeżeli czujesz, że problem alkoholizmu dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, zapisz się na konsultacje i dołącz do naszej terapii uzależnień. Nasz ośrodek leczenia uzależnień Lapides obejmuje kompleksową opieką zarówno chorych jak i ich rodziny. Zapraszamy!