O ośrodku

Terapie uzależnień w prywatnym ośrodku "Lapides"

Rodzimy się wszyscy!

I od samego początku, dzień po dniu nabieramy bagażu doświadczeń. Wrzucamy do niego piękne chwile, miłe wspomnienia, nadzieję i miłość… Do plecaka dostają się także nasze złe doświadczenia, traumatyczne przeżycia, niechciane problemy. Przeradzają się one w kamienie, które uwierają w plecy, spowalniają dręczą i kłują. Nie dajemy rady samodzielnie ich zrzucić, nie możemy ich komuś oddać, nie potrafimy ich wymienić. Na pewnym etapie wydaje się, że nas przygniatają, nie możemy wstać, iść, żyć…
Dlatego jeśli szukasz miejsca, w którym znajdziesz siły, wsparcie i czas na pozbycie się kamieni, dobrze trafiłeś. Zapraszamy do Ośrodka Terapii Uzależnień LAPIDES.
U nas odnajdziesz siebie i na nowo rozpoczniesz wędrówkę przez życie.

Ośrodek Terapii Uzależnień prowadzi terapię leczenia uzależnienia od alkoholu, ewentualnie połączonego z uzależnieniem krzyżowym.

Oferujemy pomoc w leczeniu zespołu abstynencyjnego - DETOKS
Prowadzimy terapię:

stacjonarną 28 - dniową

grupową

indywidualną

dla partnerów

przewidujemy możliwość zakupu pakietu VIP obejmującego detoks, terapię podstawową, roczny cykl sesji indywidualnych oraz uczestnictwa w grupach wsparcia.

W OŚRODKU

Ośrodek, choć surowy i wymagający, to jest jednak pewnym parasolem ochronnym dla pacjenta.

Dlatego naszym celem jest umożliwienie funkcjonowania w realiach dnia codziennego, stąd obowiązki do wykonania związane z funkcjonowaniem Ośrodka Lapides. W soboty i niedziele organizowane są wspólne wyjazdy do kina, do miasta, na zakupy, na basen oraz wycieczki krajoznawcze w pięknej pradolinie Noteci.

W soboty i niedziele zapraszamy także Rodziny do odwiedzin. Staramy się wykorzystać ten czas na rozmowy z rodzinami naszych pacjentów. Informujemy o postępach w leczeniu, problemach, czy konfrontujemy informacje. Wspieramy Rodziny i wyposażamy w niezbędną wiedzę o chorobie. Istotne i najważniejsze jest przygotowanie Rodzin na powrót najbliższych do domu.

Wspierają nas w tym lekarz, psycholog i psychiatra.

PO WYJŚCIU Z OŚRODKA

Pacjent nie może zostać sam. W czasie pobytu otrzymuje informacje, czym jest sieć wsparcia i jak z niej skutecznie korzystać. Dla pacjentów, którzy mogą pozwolić sobie na dojazdy do naszego ośrodka, proponujemy dalszą współpracę, przynajmniej na kolejne 12 miesięcy. Podpisujemy kontrakt dotyczący współpracy, ustalany jest on indywidualnie i modyfikowany na bieżąco.

Osobom, dla których odległość może stanowić barierę, proponujemy kontakt telefoniczny. Nasze ulubione zadanie brzmi: „Zadzwoń do nas za miesiąc o godzinie 6.00 i pochwal się, że radzisz sobie”. Niektórzy dzwonią od 9 miesięcy systematycznie.

Każdy pacjent, jeśli nie będzie uczestniczył w dalszych zajęciach indywidualnych lub grupowych w Ośrodku Lapides, ma obowiązek nawiązać kontakt z grupą AA, klubem abstynenta i terapeutą w swoim najbliższym otoczeniu. Każdemu na początku drogi trzeźwienia potrzebne jest wsparcie. Pierwszy kontakt następuje przed wyjściem z ośrodka.

Przekazujemy pacjentom nasze numery telefonów i zapewniamy, że mogą dzwonić w każdej chwili.

Dla Pacjenta pozostaje nauka korzystania z wolności.

NASZ OŚRODEK

Zrób pierwszy krok na drodze do nowego życia!

Nasze mocne strony

Kluczem do sukcesu jest wykwalifikowana kadra. W naszym ośrodku terapii uzależnień gwarantujemy dostęp do najwyższej klasy specjalistów w leczeniu różnego typu nałogów. W pierwszym etapie terapii u wielu pacjentów pojawiają się tzw. zespoły abstynencyjne, które pomagamy zwalczyć farmakologicznie. Wszyscy nasi pacjenci są pod bieżącą opieką lekarza pierwszego kontaktu, który wspiera pacjentów w początkowym, najtrudniejszym okresie terapii. W kolejnych etapach nad przebiegiem leczenia czuwa lekarz psychiatra, który dobiera metody wspomagające proces terapeutyczny do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług, nasz ośrodek współpracuje z superwizorem. Osoba ta pełni formę nadzoru i czuwa nad odpowiednim tokiem prowadzonej terapii. Kontroluje stosowane w procesie leczenia metody terapeutyczne, które zostały wybrane dla każdego Pacjenta

Komfortowy dom

Podczas pobytu w naszym domu Podopieczni mogą korzystać z okazałego ogrodu z miejscem do wypoczynku. Zakwaterowani są w kameralnych, wygodnie urządzonych dwuosobowych pokojach.

Spotkania terapeutyczne

Chcąc nieustannie poprawiać poziom świadczonych usług, regularnie odbywamy wewnętrzne konsultacje. Takie połączenie interwizji z superwizją pozwalają utrzymać spójny cel leczenia.

Kadra

Współpracujemy z wykwalifikowanymi specjalistami i instruktorami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w terapii uzależnień. Wszyscy pracownicy ośrodka posiadają wysokie kwalifikacje, które potwierdzone są certyfikatami Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Cały nasz zespół aktywnie tworzył program leczenia, reprezentowany w naszej placówce.

Dział farmacji

Zgodnie z prawem farmaceutycznym oraz zaleceniami Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego utworzyliśmy w ośrodku dział farmacji. To umożliwia zaopatrzenie w leki bezpośrednio w hurtowni, a nadzór nad gospodarką lekami w ośrodku sprawuje farmaceuta. W związku z tym, mamy gwarancję, że używamy leków wedle bieżących rekomendacji i wytycznych.

Opieka medyczna

Po przyjęciu do ośrodka wykonujemy diagnostykę w podstawowym zakresie (glukometria, gazometria, jonometria, pomiar ciśnienia). Nasi pacjenci pozostają pod całodobową opieką ratowników medycznych i pielęgniarek. Wystawiamy zwolnienia lekarskie na czas leczenia.

Dieta

Przykładamy ogromną wagę do sposobu odżywiania podczas terapii. Posiłki w naszym ośrodku są przygotowywane na bieżąco, ze świeżych i regionalnych produktów. Dbamy o urozmaicenie jadłospisu, aby zadowolić podniebienia nawet najbardziej wymagających Pacjentów. Jednocześnie uwzględniamy specyfikę diety wegetariańskiej, wegańskiej i wielu innych.

Czas wolny

Odpowiednio zagospodarowany czas wolny to bardzo ważny element terapii. Dbając o fizyczne samopoczucie pacjentów oferujemy im przygotowane miejsca do gier zespołowych – boisko do piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki. Jest także dostęp do hali gimnastycznej. Podczas pobytu Podopieczni mogą relaksować się w ogrodzie i korzystać z weekendowych zajęć z trenerem. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także siłownia i basen. W miarę możliwości organizujemy również wycieczki, warsztaty muzyczne i malarskie, a dla osób lubiących inne formy rozrywki umożliwiamy korzystanie z biblioteki i bogatej oferty gier planszowych.