Czy marihuana może uzależniać?

Marihuana jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej zażywanych substancji psychoaktywnych. Wiele osób uważa, że pomaga im ona pozbyć się stresu lub bólu. Często jest ona rozwiązaniem na różne problemy, pomaga się wyciszyć i zrelaksować.

Czym jest marihuana?

Marihuana jest substancją psychotropową. Jest to susz pozyskiwany z roślin z rodzaju konopi (Cannabis). Marihuana jest palona w postaci przypominającej papierosy z dodatkiem tytoniu, z fajką wodną lub bez niej.

Mówiąc najprościej, to związek THC jest odpowiedzialny za efekty palenia marihuany. Zawarte w marihuanie kannabinoidy łączą się z receptorami w mózgu, wpływając na pamięć, odczuwanie przyjemności, myślenie, postrzeganie czasu i koordynację. Jednocześnie działają jako środek pobudzający na komórki, które wytwarzają neuroprzekaźniki zwane dopaminą.

Jak długo marihuana pozostaje w organizmie?

Istnieje pewna faza, w której czujesz się euforycznie i radośnie, trwaa ona od ok. 30 minut do godziny. Po niej następuje faza relaksu trwająca około 1-2 godzin. Następnie rozpoczyna się okres apatii trwający od 2-3 godzin. Po jej zakończeniu następuje okres izolacji trwający około 2-3 godzin.

Większość palaczy pali marihuanę tylko od czasu do czasu; codzienne używanie tej substancji zmieniającej nastrój jest mniej powszechne, co skłania do zastanowienia się, czy uzależnienie od marihuany jest w ogóle możliwe.

Czy marihuana może być uzależniająca?

Termin „narkomania” odnosi się do zjawisk fizjologicznych, poznawczych i behawioralnych, które powodują używanie narkotyków przez osoby w stanie uzależnienia. Używanie narkotyków może mieć charakter fizyczny, psychologiczny lub behawioralny. Obejmuje to silną potrzebę zażywania substancji, „utratę kontroli”, przyjmowanie substancji w celu uniknięcia nieprzyjemnych objawów odstawiennych oraz wystąpienie zespołu abstynencyjnego.

Regularne zażywanie marihuany i codzienne palenie w dużych ilościach może spowodować uzależnienie. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest większe u osób intensywnie palących. Zespół odstawienia (reakcja na zaprzestanie palenia) może być poważny, nie jest tak silny jak w przypadku odstawienia alkoholu.

Jakie są niektóre z czynników sprzyjających uzależnieniu od alkoholu lub marihuany?

Na uzależnienie od marihuany narażone są osoby w każdym wieku, każdej płci i o każdym pochodzeniu etnicznym, ale niektóre grupy demograficzne są bardziej narażone na ten problem.

Główną rolę odgrywa tu genetyka. Jeśli pochodzisz z rodziny, w której w przeszłości występowały uzależnienia od konopi indyjskich, jest bardziej prawdopodobne, że dojdzie do nadużywania konopi indyjskich i uzależnienia od nich. Zdrowie psychiczne odgrywa ważną rolę w próbach utrzymania abstynencji od marihuany oraz w radzeniu sobie z lękiem lub depresją związaną z narkotykami.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że uzależnienie od marihuany jest możliwe, nawet jeśli zażywa się ją okazjonalnie. Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony od marihuany, rozmowa ze specjalistom o swoich obawach jest pierwszym krokiem do uzyskania pomocy.