Ile trwa detoks narkotykowy i jak przejść przez ten trudny proces?

Ile trwa detoks narkotykowy? Podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem jest pierwszym krokiem w długotrwałym procesie zdrowienia. Chociaż narkomanem pozostaje się przez całe życie, a do trwania w trzeźwości niezbędna jest długotrwała praca nad sobą i terapia (indywidualna lub grupowa), ważną kwestią jest też odtrucie swojego organizmu. W tym artykule wyjaśnimy, ile trwa detoks narkotykowy i czy na czas odtrucia ma wpływ rodzaj zażywanych substancji.

Zacznijmy od tego – co to jest detoks…

Detoks narkotykowy, czy detoks alkoholowy to proces, w którym organizm oczyszcza się z substancji chemicznych. Warunkiem udanego detoksu jest kontrolowane odstawienie środków odurzających i przyzwyczajenie organizmu do nowego funkcjonowania.

Detoks narkotykowy – ile trwa?

Wycofywanie się z nałogu narkotykowego może być wyjątkowo trudnym i wyczerpującym doświadczeniem zarówno dla ciała, jak i umysłu. Czas trwania tego procesu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj stosowanej substancji, długość uzależnienia i ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej.

Jak długo trwa detoks narkotykowy?

Czas trwania procesu detoksykacji z narkotyków jest zróżnicowany i może wynosić od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Wiele zależy od rodzaju substancji, która była nadużywana, oraz czasu trwania uzależnienia. W przypadku uzależnienia od opioidów detoks narkotykowy może być długi i wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dla porównania – czas detoksu alkoholowego zazwyczaj trwa od trzech do pięciu dni, ale oczywiście może być bardziej skomplikowany i czasochłonny w przypadku ciężkiego uzależnienia.

Do objawów odstawiennych, które powoduje odtrucie po narkotykach, zalicza się np. drgawki, halucynacje, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty i inne – mniej lub bardziej poważne powikłania. Profesjonalne i bezpieczne odtrucie narkotykowe zwykle wymaga fachowego wsparcia medycznego.

Odtruwanie narkotykowe to trudny okres dla osoby uzależnionej

Proces detoksykacji narkotykowej może być dla osoby uzależnionej ekstremalnie trudny, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W tym okresie ważne jest nie tylko zapewnienie oparcia psychicznego i dużej dozy empatii i cierpliwości, ale też dodatkowej pomocy w formie wsparcia medycznego i opieki terapeuty. W ciężkich przypadkach uzupełnieniem detoksu może być leczenie farmakologiczne. Środki podawane pacjentom mają najczęściej na celu złagodzenie objawów odstawienia.

Ile trwa terapia narkotykowa?

Terapia psychologiczna i wsparcie emocjonalne są ważnym elementem po procesie odtruwania organizmu. Najważniejszym krokiem terapii jest jednak dokładne zaplanowanie dalszego działania. Niestety sam detoks, chociaż niezbędny dla organizmu, nie jest wystarczający dla głowy pacjenta, czyli jego psychiki. Pamiętajmy, że poza uzależnieniem fizycznym, najczęściej największym wrogiem chorego jest uzależnienie psychiczne. Przejście przez detoks to tylko początek drogi do trwałej trzeźwości. Ważne jest, aby stworzyć plan po detoksie, który będzie obejmował dalsze leczenie, terapię i wsparcie. To może zmniejszyć ryzyko nawrotu uzależnienia.

Jak widać, detoks narkotykowy – niezależnie od tego, jak długo trwa – powinien odbywać się pod czujnym okiem specjalistów. To czas, w którym trzeba otoczyć osobę uzależnioną największym wsparciem.

Ośrodek leczenia uzależnień Lapides pomoże Ci pokonać uzależnienie i wrócić do zdrowego, trzeźwego życia. Do naszych specjalizacji zaliczane są leczenie narkomanii, alkoholizmu, hazardu i innych uzależnień. Zapraszamy do konsultacji.