Przecież to tylko jeden drink. W pracy ciężki dzień więc jak obejrzeć mecz bez piwka w dłoni? Mało kto zastanawia się, jak alkohol niszczy nam organizm, szczególnie w takich codziennych, społecznie akceptowanych sytuacjach. A jednak balansowanie po cienkiej granicy może skończyć się nieświadomym jej przekroczeniem. Jak alkohol wpływa na organizm człowieka? Konsekwencje zdrowotne bardzo często są nieodwracalne, a leczenie uciążliwe i kosztowne. Nadmierne ilości alkoholu powodują uszkodzenie wielu narządów, ale to nie jedyne skutki. Społeczne skutki to w wielu przypadkach zapominane rezultaty kilku kieliszków za dużo, a w pamięci dziecka pozostaną na zawsze. Zapraszamy do lektury naszego wpisu, w którym poruszymy szkodliwość i wpływ alkoholu na organizm.
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – jakie symptomy są odczuwalne?
Szkodliwość alkoholu jest potwierdzona, jednak to nie zniechęca smakoszy do dalszego delektowania się różnymi trunkami. Nadmierne picie może jednak zasiać w organizmie spore spustoszenie, co w konsekwencji może spowodować hospitalizację, leczenie, a nawet śmierć. Co niszczy alkohol i jak wpływa na organizm człowieka? Poniżej skutki, jakie wywołuje nadmierne spożywanie alkoholu:
- dolegliwości układu pokarmowego – podrażnienie żołądka, śluzówki, przewodu pokarmowego,
- problemy z narządami – stłuszczenie czy marskość wątroby, zapalenie trzustki, a w konsekwencji nawet jej niewydolność,
- alkohol osłabia odporność organizmu,
- spowolnienie metabolizmu i niedobór witamin oraz minerałów,
- negatywny wpływ na układ nerwowy – niszczenie komórek i uszkodzenia mózgu, co powoduje m.in. utratę pamięci, padaczkę,
- zaburzenia psychiczne – luki w pamięci, psychoza, halucynacje omamy.
Nie ulega wątpliwości, że alkohol we krwi jest toksyczny i ma zdecydowanie negatywny wpływ na organizm człowieka.
Co niszczy alkohol? Społeczne skutki picia alkoholu
Negatywne działanie alkoholu to narażenie na niebezpieczeństwo nie tylko tego, kto pije mocne trunki, lecz także otoczenia. Co niszczy alkohol? Jaki ma wpływ na ludzi dookoła? Wskazuje się następujące społeczne skutki spożywania alkoholu:
- osoby uzależnione od alkoholu często stosują przemoc fizyczną i psychiczną wobec bliskich,
- alkoholizm jest przyczyną rozpadu rodzin, utraty pracy, często także kryzysu bezdomności,
- wsiadanie za kierownicę po wypiciu nawet niewielkiej dawki alkoholu to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego i powodowanie wypadków,
- społeczne przyzwolenie na spożycie nadmiernych ilości alkoholu powoduje, że sięgają po niego coraz młodsze osoby.
Picie alkoholu ma wpływ nie tylko na choroby wątroby czy niewydolność trzustki. Alkoholizm to dolegliwość, która wywołuje wiele negatywnych skutków nie tylko w organizmach, lecz także w domach, rodzinach i psychikach osób z najbliższego otoczenia.
Szkodliwość spożycia alkoholu – jak wyjść z uzależnienia?
Nie każdy drink, a nawet stan upojenia alkoholowego jest równoznaczny z alkoholizmem. Bardzo łatwo jest jednak zatracić granicę i popaść w uzależnienie. Często jest tak, że jeden mały krok dzieli taką osobę od choroby, a bywa też tak, że nie da się wycofać bez pomocy specjalistów. Negatywny wpływ i odczuwalne nie tylko przez uzależnionego skutki picia alkoholu sprawiają, że często zapada decyzja o tym, by zwrócić się o pomoc.
Lapides to ośrodek leczenia uzależnień, w którym każdy, kto tego chce i potrzebuje, otrzyma pomoc i wsparcie. Jedną z naszych terapii jest skuteczne leczenie alkoholizmu wraz ze wsparciem po jego zakończeniu. Jeśli skutki nadużywania alkoholu istotnie wpływają na codzienność Twoją czy Twoich bliskich skontaktuj się z nami. Pomagamy skutecznie i w 100% dyskretnie.