Każde uzależnienie to przewlekła, poważna choroba, która dotyka ciała i duszy. Jednym z jej nieodłącznych symptomów są kłamstwa. Jak kłamie narkoman? Notorycznie i często, nierzadko nawet w błahych sprawach. Efektem kłamstw i manipulacji jest pogłębianie braku zaufania otoczenia, konflikty i próby kontrolowania osoby chorej – często bezskuteczne. Dowiedz się, jak manipuluje narkoman i dlaczego to robi. Dzięki temu poznasz lepiej mechanizmy jego choroby.
Dlaczego i jak kłamie narkoman?
Osoby uzależnione niezwykle często mierzą się z problemami finansowymi, wstydem, kłopotami w utrzymaniu pracy i relacji międzyludzkich. Najczęściej pierwsze kłamstwa narkomana mają związek z próbami ukrycia swojego nałogu, co wraz z czasem staje się coraz trudniejsze. Uzależniony nie chce czuć wstydu, boi się odrzucenia, a często nawet stara się czarować rzeczywistość, wypierając sam przed sobą istnienie problemu. To niestety typowe zachowanie narkomana, które można traktować jako schemat większości uzależnień.
Kłamstwa na temat finansów i nie tylko
Kłamstwa narkomana mogą dotyczyć również potrzeb finansowych. Osoba uzależniona od narkotyków większość swoich finansów przeznacza na używki, a im bardziej zaawansowana jest jego choroba, tym szybciej zaczynają się kłopoty ekonomiczne. Narkoman często wpada w spiralę zadłużenia: pożycza pieniądze od rodziny, znajomych, pracodawcy, zaciąga chwilówki lub kredyty bankowe i niestety najczęściej ich nie spłaca. Historie, które wymyśla narkoman próbujący pożyczyć pieniądze, z czasem stają się coraz bardziej fantastyczne, a zdrowej osobie coraz trudniej jest w nie wierzyć.
Życie z narkomanem nie jest łatwe. Jego kłamstwa są często efektem podejmowania prób manipulacji otoczeniem. Osoba uzależniona może stosować kłamstwa, aby uzyskać pieniądze lub narkotyki, których potrzebuje. Kierowany chorobą, często wykorzystuje innych ludzi do realizacji swoich celów.
Jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków?
Psychika narkomana jest zdominowana przez uzależnienie. Osobom, które nie znają specyfiki tej choroby, może się wydawać, że jest on osoba bezduszną, nieczułą i wyzutą z uczuć. Narkoman dalej ma poczucie dobra i zła, chociaż często wybiera to drugie. Nadal kocha bliskich i mu na nich zależy, ale nie jest w stanie dokonać wyboru między rodziną a narkotykami. Przez nałóg też nieskrępowanie kłamie.
Czego nie robić?
Próby szantażu i kontroli narkomana są bezcelowe. Narkoman będzie dalej kłamać, aby uniknąć konsekwencji swoich działań i zmniejszyć poczucie winy i wstydu. Dlatego jednym z ważnych kroków na drodze jego leczenia jest edukacja najbliższego otoczenia chorego. Im szybciej zrozumieją, jakie mechanizmy kierują osobą uzależnioną i dlaczego narkoman kłamie, tym łatwiej im będzie funkcjonować w dysfunkcyjnym środowisku. Najistotniejsze jest jednak przekonanie osoby z problemem narkotykowym do skorzystania z pomocy doświadczonych specjalistów.
Nasz ośrodek leczenia uzależnień Lapides oferuje pełny zakres usług związanych z terapią uzależnień. Oferujemy fachowe wsparcie psychologów, konsultacje, detoks alkoholowy i terapie zamknięte. Do naszych specjalizacji zaliczane jest leczenie narkomanii, alkoholizmu, lekomanii, uzależnienie od leków, hazardu czy seksu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.