Kim jest osoba współuzależniona?

Kim jest osoba współuzależniona

Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale uzależnienie to problem, który ma wpływ nie tylko na życie osoby borykającej się z nałogiem, ale również jej całej rodziny. Jak ta sytuacja wpływa na życie rodziny i znajomych? Kim jest osoba współuzależniona? 

Kim jest osoba współuzależniona – co to znaczy? 

Osoba współuzależniona to ktoś, kto żyje z bliskim mającym problem z nałogiem. Takie osoby bardzo często zapominają o sobie i podporządkowują całe swoje życie do osoby uzależnionej. To ma bardzo zły wpływ na samopoczucie, samoocenę i rozwój. Taka sytuacja może nawet prowadzić do kłopotów z nałogiem lub depresją. 

Czy osoby współuzależnione potrzebują pomocy? 

Wydawać się może, że osoby współuzależnione nie potrzebują pomocy specjalistów. Okazuje się jednak, że one również mogą potrzebować terapii, by móc nauczyć się żyć na nowo i pamiętać o sobie. 

Na jaką terapię się zgłosić będąc osobą współuzależnioną? 

Można zdecydować się na terapię indywidualną, a także z partnerem lub bliska osobą, która jest uzależniona. Oba rozwiązania są dobre, jednak każdy powinien zdecydować się na to, co jest dla niego najlepszą metodą na rozpoczęcie lepszego życia.