Leczenie alkoholizmu – jak zacząć?

Leczenie alkoholizmu – jak zacząć? Wielu chorych zmagających się z uzależnieniem, ale też ich rodzin i bliskich często poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Problem związany z nałogiem ma zawsze podłoże psychiczne, a i samo poruszanie kwestii ewentualnego leczenia nie zawsze jest możliwe, łatwe, czy przyjemne. Osobom uzależnionym często towarzyszy tzw. wyparcie, które skutecznie uniemożliwia rozpoczęcie skutecznej terapii. W tym artykule podpowiemy, od czego zacząć leczenie alkoholizmu i jakich błędów nie popełniać na początku drogi do zdrowienia.

Leczenie alkoholizmu – jak zacząć proces zdrowienia?

Jak zacząć leczyć alkoholizm? Z pewnością jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w procesie leczenia alkoholizmu jest zrozumienie swojego problemu i szczera chęć wyzdrowienia. Nierzadko zdarza się jednak, że osoby z bliskiego osoby chorej, często po prostu nie wiedzą, od czego i jak zacząć leczenie alkoholizmu. Efektem są próby wywierania presji na osobie chorej, szantażowanie lub nawet przymuszanie. Taki start nie jest dobrym początkiem terapii.

Jeżeli w Twoim najbliższym otoczeniu występuje problem alkoholowy, a Ty w dobrej wierze próbujesz przekonać alkoholika do zmiany, kontrolując go, szantażując lub usiłując na siłę przekonać do terapii – prawdopodobnie leczenie jego alkoholizmu musisz rozpocząć od… terapii współuzależnienia! Czasami zmiana swojego zachowania i pozostawienie osobie chorej możliwości odczuwania pełnej odpowiedzialności za swój nałóg, jest właśnie pierwszym krokiem do szczerej chęci zmiany swojego życia.

Alkoholizm – jak zacząć leczenie, które będzie skuteczne?

Jak zacząć leczenie alkoholizmu? Najskuteczniejszym pierwszym krokiem jest konsultacja z terapeutą uzależnień, który pomoże ocenić skalę problemu i dopasować rekomendowany plan leczenia. Może to być zamknięty odwyk połączony z intensywną terapią lub po prostu plan terapeutyczny obejmujący regularne spotkania na terapii.

W praktyce najlepsze efekty zapewnia zamknięte leczenie alkoholizmu organizowane przez profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień. Przykładem takiego miejsca jest Ośrodek Terapii Uzależnień Lapides, w którym prywatnie pomagamy osobom uzależnionym postawić pierwsze kroki w stronę trzeźwości. Intensywny plan dnia, a także wiele warsztatów teoretycznych i praktycznych w połączeniu z możliwością „odcięcia się” od dawnego środowiska i wyzwalaczy sprzyjają procesowi zdrowienia i oferują najlepsze rokowania.

Podsumowanie

Leczenie alkoholika – od czego zacząć? Jak widzisz, opcji jest kilka, ale do najważniejszych zalicza się zrozumienie problemu i szczerą chęć zerwania z nałogiem. Bez tego ciężko jest przewidzieć, jaki będzie efekt terapii. Rodzinom i bliskim osób uzależnionych polecamy natomiast terapię dla osób współuzależnionych. Niestety większość osób żyjących z czynnym alkoholikiem wykazuje cechy charakterystyczne dla osób współuzależnionych – dla DDA (dorosłych dzieci alkoholików) lub DDD (dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych).

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty! Proponujemy kompleksowe wsparcie terapeutyczne dla osób uzależnionych nie tylko od alkoholu, ale również innych substancji, takich jak narkotyki, leki, dopalacze, a także dla tych, którzy zmagają się z problemem hazardowym. Oferujemy również detoks alkoholowy prowadzony pod stałym nadzorem grona wykwalifikowanych specjalistów, zgodnie z najnowszymi standardami medycznymi.

Ośrodek Terapii Uzależnień Lapides stanowi ogromną szansę na lepsze jutro – warto z niej skorzystać.