Lekomania – objawy, skutki i leczenie

Lekomania czyli uzależnienie od leków jest poważną chorobą. Ten nałóg zazwyczaj wiąże się ze zwiększoną potrzebą zażywania medykamentów. Każdego dnia ich życie osobiste i zawodowe osoby uzależnionej cierpi z powodu lekomanii.

Leki stanowią gotowe rozwiązanie na różne dolegliwości np. bóle głowy. Zażywane raz na jakiś czas zgodnie z zaleceniami nie stanowią zagrożenia. Dopiero zażywanie ich zbyt często prowadzi do uzależnienia. W miarę jak choroba coraz bardziej się rozwija, organizm uodparnia się na działanie medyczne leków, więc potrzebna jest o wiele większa dawka leku by uśmierzyć ból, a to niesie za sobą poważne konsekwencje.

Objawy lekomanii

Rozpoznanie uzależnienia od leków jest trudne. Osoba uzależniona nie widzi nic złego w przyjmowaniu leków. Członkowie rodziny osoby uzależnionej także nie zauważają, że doszło już do nałogu.

Do głównych objawów uzależnienia od laków należą:

Zwiększanie dawki przyjmowanych substancji (nawet jeśli lekarz zaleci inaczej)

Skupianie się na sposobach zdobycia leków

Odczuwanie objawów zespołu abstynencyjnego

Skutki uzależnienia od leków

Długotrwałe stosowanie wielu leków w dużych dawkach może powodować pewne zaburzenia. Należą do nich:

choroby neurologiczne, endokrynologiczne, sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, nerek czy wątroby.

Istnieje również wiele rodzajów zaburzeń psychicznych, w tym zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Osoby nadużywające leków często nie są w stanie przypomnieć sobie własnych zachowań.

Samodzielne leczenie uzależnienia od leków

Osoby, które decydują się na leczenie uzależnienia od leków, muszą mieć w sobie wiele siły i motywacji aby podjąć próbę leczenia w ośrodku odwykowym. Zazwyczaj zanim się zdecydują na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, próbują samodzielnie wyleczyć się z uzależnienia, co pochłania dużo czasu, emocji i rzadko kiedy nie kończy się sukcesem.

Najlepszym sposobem na pokonanie nałogu jest zgłoszenie się po pomoc do terapeuty specjalizującego się w leczeniu uzależnień. W Ośrodku Lapides zapewniamy pacjentom opiekę od A do Z, zaczynając od diagnozy problemu, poprzez detoks, terapię uzależnienia oraz wsparcie psychologiczne.

Czy ty lub ktoś z twojego otoczenia ma problem z nadużywaniem leków? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z pomocy doświadczonej kadry. Razem pokonamy nałóg!