Terapia grupowa w leczeniu uzależnień

Terapia grupowa jest formą leczenia psychologicznego. Jest ona najbardziej skuteczna w leczeniu problemów behawioralnych i uzależnień. Uważa się ją za skuteczną, ponieważ wymaga większej interakcji z innymi osobami o podobnych problemach. Terapia grupowa jest popularnym rodzajem pomocy w leczeniu nałogów.

Istnieją dwa rodzaje terapii grupowej – terapia otwarta i zamknięta. W terapii otwartej nowi klienci pojawiają się co tydzień; natomiast w grupach zamkniętych uczestnicy przebywają ze sobą regularnie.

Terapia grupowa jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?

Spotkania z ludźmi, którzy są w takiej samej sytuacji naprawdę pomagają innym. Przede wszystkim dlatego, że członkowie społeczności zapewniają wsparcie pozostałym uczestnikom. Zazwyczaj pacjenci są wdzięczni, gdy inni wkraczają w ich życie. Czują, że to, co robią, jest wartościowe i czują się potrzebni. Dzięki terapii grupowej mają poczucie pewności siebie, że mogą kontrolować własne zachowanie. Jeśli chodzi o osoby, które boją się rozmawiać o osobistych trudnościach, terapia grupowa pomaga im i umożliwia rozwinąć takie umiejętności, jak asertywność, docieranie do sedna uczuć i zrozumienie, w jaki sposób wyrażać je wobec innych.

Terapia grupowa – dla kogo jest przeznaczona?

Terapia grupowa jest najbardziej użyteczną techniką poradnictwa dla osób przejawiających złe nawyki. Dzięki niej osoby te mogą lepiej kontrolować swoje emocje i nauczyć się odpowiedzialnego zachowania w sytuacjach społecznych.
Jeśli dana osoba cierpi na zaburzenia nastroju, może liczyć wsparcie podczas terapii grupowej. Zależy to od stopnia zaburzenia danej osoby. Terapia grupowa może być bardzo skuteczna dla osób w stanie obniżonego nastroju lub mających poczucie, że ich problemy nie są warte uwagi. Jeśli tylko pacjent jest otwarty na możliwość uzyskania pozytywnych rezultatów, będzie to doskonały wybór dla jego leczenia.

Jakie są korzyści z uczestnictwa w terapii grupowej?

  1. Przekonanie się, że twoje problemy nie są wyjątkowe i że nie jesteś sam
  2. Poczucie prawdziwej siły, gdy spojrzy się na problemy inaczej niż dotychczas.
  3. Poznanie innych sposobów radzenia sobie z problemami.
  4. Doświadczenie nowych, odmiennych relacji z innymi.
  5. Otrzymanie informacji zwrotnej od innych, by sprawdzić i skorygować własną postawę i zachowania

Jeśli rozważasz już psychoterapię i zastanawiasz się, czy dobrym wyborem będzie poradnictwo indywidualne czy grupowe, pomocna będzie konsultacja ze specjalistą. Jest to dobry moment, aby wspólnie przyjrzeć się problemom, z jakim się borykasz i wybrać najlepszą terapię dla siebie.