Uzależnienia od hazardu: jak rozpoznać, zwalczyć i odzyskać kontrolę

Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków różni się od uzależnienia od hazardu wpływem na organizm. Bliskie otoczenie łatwiej i szybciej dostrzeżenie zapach alkoholu, bełkotliwą mowę, czy dziwne zachowanie niż np. problemy finansowe i psychiczne związane z uzależnieniem od hazardu. To właśnie dlatego prawidłowa diagnoza i rozpoznanie problemu związanego z nałogowym graniem może przewlec się w czasie, przynosząc dramatyczne skutki dla hazardzisty i jego otoczenia.

Dowiedz się, skąd się bierze uzależnienie od hazardu i jak pomóc uzależnionemu. Przeczytaj nasz poradnik.

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od gier hazardowych nie zawsze wynika z jednego, określonego powodu. Choroba często powstaje wskutek kombinacji czynników genetycznych, psychologicznych, społecznych i środowiskowych. Osoby z grupy DDA lub DDD mogą być bardziej podatne na rozwinięcie uzależnienia od hazardu. Czynnikami sprzyjającymi powstanie i postęp choroby są stres, trudności emocjonalne lub doświadczanie trudności w radzeniu sobie z problemami życiowymi.

Nie da się ukryć, że uzależnienie od maszyn hazardowych może wynikać również ze stosunkowo łatwego dostęp do gier. Kasyna online, ogólnodostępne automaty do gry, reklamy oraz przyzwolenie społeczne bez wątpienia są czynnikami sprzyjającymi rozwój uzależnienia od hazardu.

Dlaczego hazard uzależnia?

Osoby zdrowe często nie mogą zrozumieć, na czym polega i jak działa uzależnienie od hazardu. Alkoholik uzależnia się od substancji zawartych w alkoholu, narkoman zaś w tych, które są obecne w narkotykach. To co jest takiego w hazardzie, że uzależnia?

Nałóg hazardowy jest uzależnieniem nie fizycznym, a psychicznym. Nałogowy gracz uzależnia się od uczucia podniecenia, ryzyka i nagrody związanych z grami hazardowymi. Kiedy hazardzista doświadcza wygranej, jego mózg uwalnia neuroprzekaźniki, takie jak endorfiny, dopamina (tzw. hormony szczęścia), które są związane z uczuciem przyjemności. To może stać się silnym bodźcem do kontynuowania gier hazardowych, co z czasem, w sprzyjających okolicznościach prowadzi do powstania uzależnienia. Jak walczyć z uzależnieniem od hazardu?

Jak wyjść z uzależnienia od hazardu?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie samego problemu z uzależnieniem. Niestety jest to jeden z najtrudniejszych kroków na drodze do wyleczenia. Akceptacja własnej sytuacji jest kluczowa dla rozpoczęcia procesu leczenia. Aby wyjść z uzależnienia od hazardu, warto też unikać miejsc, w których znajdują się gry hazardowe. Dobrze jest oczyścić swoje urządzenia z aplikacje do gier itp. Ważne jest też, aby znaleźć nowe zajęcia, które mogą zająć czas i uwagę, które wcześniej poświęcało się na hazard.

Gdzie leczyć uzależnienie od hazardu?

Kolejnym krokiem jest znalezienie profesjonalnej pomocy. Ośrodek leczenia uzależnień, taki jak Lapides, oferuje specjalistyczną terapię i wsparcie dla osób uzależnionych od hazardu. Terapeuci pomogą zidentyfikować przyczyny uzależnienia, rozwijać zdrowe nawyki radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i wyjaśnią jak unikać tzw. wyzwalaczy.

Hazard – uzależnienie – oferujemy kompleksowe leczenie uzależnienia od hazardu. Zapraszamy do konsultacji!