Uzależnienie od mediów społecznościowych

Media społecznościowe służą nie tylko do wstawiania zdjęć i filmów ze swojego życia, ale są także narzędziem do komunikacji ze znajomymi. Przeglądanie profili innych osób pozwala oderwać się od codzienności i zapomnieć o swoich problemach. Jednak scrollowanie strony głównej portalu społecznościowego jest czynnością, która doprowadza do poważnego uzależnienia.

Powody uzależnienia od social mediów

Wiele osób pokazuje w mediach społecznościowych swoje życie, które jest idealne i wolne od problemów.. Osoba, która przegląda takie profile, czuje fascynację, bo może poznawać życie innych. Dodatkowo istnieje wiele stron typu „Fanpage”, na których pojawiają się historie, zabawne obrazki, porady lub też informacje z kraju i ze świata. To wszystko sprawia, że bardzo łatwo jest się uzależnić od dalszego przeglądania stron w mediach społecznościowych. W ten sposób szybko można zapomnieć o swoich obowiązkach.

Etapy uzależnienia

Osoba, która zaczyna popadać w nałóg, ciągle przegląda różne profile i spędza coraz więcej czasu przed telefonem. Zabiera go ze sobą w wiele miejsc i każdą wolną chwilę wykorzystuje na media społecznościowe. Nieraz rezygnuje z rozmowy z bliskimi, dlatego, że czuje potrzebę sprawdzenia co nowego dzieje się na „tablicy” na Facebooku czy innych portalach.

Kolejnym etapem odczuwanie realnego niepokoju, w momencie gdy nie ma się możliwości sprawdzenia powiadomienia lub wiadomości przez dłużej niż kilka minut. W takiej sytuacji pojawia się również nerwowość. Ten etap uzależnienia jest ostatnim momentem, aby wyjść z uzależnienia samodzielnie, bez pomocy specjalisty.

Ostatnim etapem uzależnienia jest całkowite zatracenie się w świecie social mediów. Zaczyna pojawić się agresja w stosunku do osób, które ograniczą lub uniemożliwią dostęp do telefonu. Osoba uzależniona nie potrafi wytrzymać dłuższej chwili się bez telefonu, cały czas sprawdza powiadomienia, niezależnie od miejsca pobytu i sytuacji. Tego typu nałóg niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Osoba uzależniona nie myśli w pełni racjonalnie. Może odczuwać potrzebę sprawdzania social mediów również podczas prowadzenia samochodu, stwarzając przy tym ogromne zagrożenie. Takim zachowaniem łatwo jest doprowadzić do wypadku.

Jakie są skutki uzależnienia od social mediów?

Osoba uzależniona od mediów społecznościowych uważa je za priorytet w swoim życiu, całkowicie pomija rozmowy z bliskimi lub kontaktuje się z nimi jedynie poprzez komunikatory internetowe.

Kolejnym zagrożeniem jest doprowadzanie do niebezpiecznych sytuacji z powodu ciągłego korzystania z telefonu. Może to nastąpić np. podczas prowadzenia samochodu lub przechodzenie przez jezdnię. Wpatrywanie się w ekran telefonu znacznie zmniejsza koncentrację, tym samym powodując zagrożenie na drodze. Jak każde uzależnienie, to również może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć osoby uzależnionej lub innych, którzy przebywają w jej otoczeniu, również z powodu agresji wynikającej z ograniczenia dostępu do telefonu.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Pierwszym sposobem jest terapia ambulatoryjna lub stacjonarna. Pierwsza z nich opiera się na pojawianiu się na zajęciach terapeutycznych w wyznaczonych terminach. W takim wypadku omawia się z terapeutą uzależnienie, jednak nie w sposób ciągły.

Terapia stacjonarna jest prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień, np. w ośrodku Lapides. Ten rodzaj terapii umożliwia kompleksowe podejście do problemów pacjenta, a tym samym szybszy powrót do zdrowia. Uzależniony uczy się, w jaki sposób należy racjonalnie korzystać z mediów społecznościowych oraz przechodzi terapię, podczas której uniezależnia poczucie własnej wartości oraz swojego komfortu od odczytanych powiadomień.

Uzależnienie od social mediów jest tak samo niebezpieczne jak uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. Może doprowadzić do zniszczenia wielu relacji osoby uzależnionej, a nawet do pogorszenia stanu zdrowia, z powodu ciągłego rozproszenia przez telefon. Najlepszym sposobem na leczenie uzależnienia jest stacjonarna terapia, która pomaga choremu wrócić do równowagi.