Współuzależnienie – czym jest?

Bycie w relacji współuzależnienia to coś, z czego naprawdę trudno się wydostać. Nie jest niczym niezwykłym, że współuzależnienie występuje między członkami rodziny. Jednak jest ono także powszechne wśród przyjaciół, a nawet w kontaktach biznesowych.

Osoba współuzależniona – czyli właściwie jaka?

Osoby współuzależnione mają tak niską samoocenę, że obwiniają się za zachowanie bliskich osób, które są uzależnione. Jednak starają się robić wszystko, co uważają za możliwe, aby pomóc takiej osobie w kontrolowaniu lub ukrywaniu przed innymi ich nałogowych zachowań. Są sfrustrowani, ponieważ ich wysiłki, by pomóc są często nieskuteczne. Takie sytuacje powodują u współuzależnionych stany przygnębienia, emocjonalnego zagubienia i samotności. Mimo chęci pomocy, współuzależnieni często sami sięgają po środki psychoaktywne.

Czy wpadłeś w sieć, z której nie możesz się wydostać?

Większość ludzi zna ten schemat, który zazwyczaj zaczyna się od ojca rodziny, który wraca do domu pijany, zdarza się, że jest agresywny. Żona jest przestraszona, a po kolejnej awanturze ukrywa siniaki za ciemnymi okularami przeciwsłonecznymi. Nie chce by inni wiedzieli, że została pobita przez męża podczas kłótni.

Prawdą jest, że rodzina stara się wyciągnąć alkoholika z nałogu, nakłania go do podjęcia decyzji o leczeniu uzależnienia. Ośrodki odwykowe mają opracowane programy, które pomagają zdrowiejącym alkoholikom zrozumieć zarówno ich samych, jak i zachowanie ich bliskich. Programy te opierają się na założeniu, że aby wyzdrowieć, osoby uzależnione muszą zmodyfikować własne zachowanie tak, by pasowało do nowej sytuacji. Dotyczy to nie tylko samego alkoholika, ale także na partnerów, dzieci, a nawet krewnych.

Jak pokonać współuzależnienie?

Prawie nie ma szans, by osoba współuzależniona sama poradziła sobie ze skutkami, jakie trauma wywarła na jej zdrowie psychiczne. Istnieje jednak skuteczny sposób, by sobie z tym poradzić: pomoc terapeuty, który jest specjalistą od uzależnień. Przełomem w terapii jest uświadomienie sobie, że nie można brać odpowiedzialności za uzależnienie partnera – trzeba ratować siebie.

W ośrodku Lapides oferujemy pomoc osobom uzależnionym oraz współuzależnionym. Staramy się przywrócić tym osobom wiarę w siebie i zapewnić motywację potrzebną do zmiany. Do każdego problemu podchodzimy indywidualnie i opracowujemy najskuteczniejszy program leczenia.

Jeśli znasz osoby potrzebujące pomocy lub sam jesteś osobą współuzależnioną – zgłoś się do nas!