Co czuje alkoholik gdy nie pije?

Spożywanie alkoholu przez bliską osobę pogarsza sytuację, gdy obserwujemy, jak coraz bardziej się w tym zatraca. Kiedy osoba przestaje pić, pojawia się nadzieja. Nadzieja, że rzeczywiście uda się raz na zawsze zerwać z nałogiem.

Co czuje alkoholik, który nie pije?

Odstawienie alkoholu ma ogromny wpływ na samopoczucie i zachowania osoby uzależnionej. Osoby trafiające do naszego ośrodka leczenia uzależnień często opowiadają o smutku, poczuciu winy, wstydzie i bezradności. Najbardziej dotkliwie odczuwali je wtedy, gdy trzeźwieli i uświadamiali sobie ogrom strat i spustoszenia, jakie siali wokół siebie, wśród bliskich lub w pracy. W procesie zdrowienia warto stworzyć sobie listę konsekwencji swojego picia. To pomaga poznać prawdę o skali swojej choroby.

Kiedy alkoholik przestaje pić, może doświadczyć szeregu nieprzyjemnych objawów fizycznych i emocjonalnych. Do niektórych z tych objawów należą:

  • bóle głowy
  • nudności i wymioty
  • zawroty głowy
  • senność
  • nieregularne bicie serca
  • bóle ciała
  • apatiastany depresyjne
  • biegunka

Objawy odstawienia alkoholu, które są odczuwane jako nieprzyjemne, można odwrócić poprzez spożywanie alkoholu. Jest to częsty problem, bo ludzie próbują zmniejszyć nieprzyjemność objawów poprzez ponowne picie alkoholu.

Jak zwalczać głód alkoholowy?

Po ustąpieniu objawów alkoholik, który przestał pić, może nadal odczuwać tzw. głód alkoholu, czyli silny przymus picia. Osoby, które rozpoczynają terapię, doświadczają tego problemu jeszcze długo po zaprzestaniu picia. W takim przypadku może to być wynik czynników psychologicznych i zmian w mózgu, które zachodzą w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu.

Racjonalizacja jest powszechną przeszkodą w osiągnięciu i utrzymaniu abstynencji. Stanowi „otwarte drzwi” do nawrotu. Aby żyć w trzeźwości należy wytrwać w abstynencji, nawet jeśli wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Uczęszczanie na spotkania wspólnoty, takiej jak Anonimowi Alkoholicy, gdzie tysiące ludzi dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi jest niezwykle pomocne w procesie trzeźwienia i życia z dala od nałogu.

Zdrowemu człowiekowi bardzo trudno jest zrozumieć, co przeżywa alkoholik, który nie pije. Odstawienie alkoholu to wielki krok i trudna wewnętrzna decyzja. Korzystając z pomocy specjalistów, alkoholik znacznie zwiększa swoje szanse na trzeźwość.

Dlatego warto zdecydować się na terapię, która przy wsparciu doświadczonych i wykwalifikowanych terapeutów przynosi pozytywne efekty. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, czy terapia jest odpowiednia dla ciebie lub bliskiej ci osoby, która ma problem z alkoholem – skontaktuj się z nami.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pomocy: