Depresja alkoholowa – czym jest i jakie są objawy?

Czy uzależnienie od alkoholu i depresja mogą być ze sobą powiązane? Zdarza się, że ciąg alkoholowy jest przyczyną różnych zaburzeń psychicznych. W takim przypadku konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Czym jest depresja alkoholowa?

Zacznijmy od pojęcia „depresja”. Są to zaburzenia psychiczne, które objawiają się trwałym pogorszeniem nastroju, poczuciem bezradności i winy. Jeśli występują u osoby, która nałogowo pije, wtedy mówi się o depresji alkoholowej.

Statystyki pokazują, że około 10% wszystkich uzależnień spowodowane jest depresją. Jest ona pierwotnym czynnikiem, który sprawia, że wpada się w nałóg. Natomiast w pozostałych 90% przypadkach to alkohol jest główną przyczyną zaburzeń psychicznych.

Kiedy może wystąpić depresja alkoholowa?

O depresji alkoholowej mówi się wtedy, gdy uzależnieniu stale towarzyszy gorszy nastrój, apatia, a nawet pojawiają się myśli samobójcze.

Depresja alkoholowa występuje w następujących sytuacjach:

  1. Jako skutek uzależnienia
  2. Jako przyczyna alkoholizmu
  3. Jako skutek nagłego przerwania ciągu alkoholowego
  4. Po zerwaniu z nałogiem

Jakie są objawy depresji?

W przypadku nagłego przerwania ciągu alkoholowego już po kilku dniach pojawia się: stres i rozdrażnienie, mogą wystąpić także lęki i urojenia. Osoba, która jest uzależniona może próbować sięgnąć po alkohol, aby pozbyć się tych nieprzyjemnych stanów. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich osób. Wystarczy nawet porozmawiać z uzależnionym, okazać zrozumienie i zaoferować pomoc w znalezieniu odpowiedniego specjalisty.

Pomoc specjalisty potrzeba jest zazwyczaj w przypadku depresji pierwotnej i wtórnej, gdzie objawy mają cięższy charakter. Osoba uzależniona nie ma nastroju, ani ochoty, by wykonywać podstawowe czynności, unika kontaktów ze znajomymi, nie cieszy się z rzeczy, które wcześniej sprawiały ogromną radość. Depresji towarzyszą różne zaburzenia, np. snu czy apetytu. Nasila się także: drżenie rąk, bóle głowy lub pojawiają skoki ciśnienia krwi.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pomocy: