Negatywny wpływ dopalaczy na organizm człowieka do dzisiaj jest przedmiotem wielu badań medycznych. Dopalacze to substancje stosunkowo nowe, a co za tym idzie – stawiają przed lekarzami coraz większe wyzwania i jednocześnie sieją spustoszenie w organizmach osób, które z nich korzystają. W Polsce dopalacze są nielegalne od 2010 roku. Niestety mimo wprowadzonych restrykcji, nadal są dostępne i uzależniają.
Co to są dopalacze?
Zanim omówimy, jaki jest wpływ dopalaczy na organizm człowieka, w pierwszej kolejności przedstawimy bliżej to, z czym boryka się coraz większa grupa osób uzależnionych. Dopalacze dzieli się na przykład na:
- psychodeliki (meskalina, 2C),
- empatogeny (np. MDMA, MDEA, MDA),
- katynony (mefedron, klefedron).
Dopalacze dostępne są w różnych formach: tabletek, soli, kryształów, suszu, kadzidełek i innych. Warto podkreślić, że ich skład nie zawsze jest pewny, podobnie zresztą jak ich pochodzenie. To właśnie dlatego są tak niebezpieczne!
Dopalacze – skutki przyjmowania są bardzo zróżnicowane
Skutki dopalaczy po latach przyjmowania są bardzo poważne. To substancje, które nie tylko bardzo szybko uzależniają psychicznie i fizycznie, ale też powodują ogromne spustoszenie organizmu. Największy problem z dopalaczami polega na tym, że jak już wspomnieliśmy, ich docelowy skład często jest zmieniany lub nieznany, dlatego nie sposób przewidzieć dokładnych efektów ich zażycia.
Dopalacze – negatywne skutki dla organizmu
Dopalacze mogą być bardzo niebezpieczne i wywoływać poważne reakcje organizmu, które mogą zagrażać życiu. Nierzadko słyszymy o śmierci młodych osób, które miały okazję eksperymentować z substancjami niewiadomego pochodzenia. Dopalacze mogą powodować:
- zatrucie organizmu wymagające natychmiastowej interwencji medycznej,
- problemy z układem sercowo-naczyniowym, oddychaniem, układem pokarmowym, a także układem nerwowym,
- zmiany w percepcji, myśleniu, nastroju i zachowania,
- bardzo silne uzależnienie,
- zaburzenia poznawcze,
- problemy społeczne, finansowe i zawodowe.
Skutki uboczne dopalaczy często obejmują również zachowania impulsywne, zwiększony poziom agresji i inne reakcje nieadekwatne do sytuacji.
Objawy dopalaczy – jak je rozpoznać?
Objawy dopalaczy mogą być bardzo różne – są uzależnione bowiem od rodzaju substancji, którą się przyjęło. Tym sposobem dopalacze psychodeliki mogą powodować bardzo dziwne zachowania, empatogeny nadmierne pobudzenie i gadulstwo, a katynony agresję, zwiększone pobudzenie ruchowe i szereg innych objawów Niektóre z dopalaczy powodują również senność, apatię, brak apetytu itp.
Jeśli jednak patrzymy na dopalacze jak na jedną grupę różnorodnych substancji i nie rozdzielamy ich na podgrupy, możemy wymienić następujące objawy zażycia dopalaczy.
- Przypływ energii i podwyższenie nastroju.
- Rozdrażnienie i huśtawki nastroju.
- Pobudzenie psychoruchowe i nadmierna aktywność.
- Napady szału lub agresji.
- Stany depresyjne i uczucie przygnębienia.
- Halucynacje wzrokowo-słuchowe, czyli doświadczanie rzeczy, które nie istnieją.
- Utrata apetytu i zmniejszone poczucie głodu.
- Bezsenność i trudności w zasypianiu.
- Przekrwienie gałek ocznych, rozszerzenie lub zwężenie źrenic.
Skutki uboczne dopalaczy są bardzo poważne! Szukaj profesjonalnej pomocy
Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba zmagacie się z problemem uzależnienia, zapraszamy do kontaktu. Ośrodek leczenia uzależnień Lapides jest miejscem, w którym osoby uzależnione od dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych mogą znaleźć pomoc i wsparcie w swojej drodze do zdrowia i wyzwolenia się od nałogu. Do naszych specjalizacji zalicza się psychoterapie indywidualne, spotkania grupowe, detoks alkoholowy i kompleksowe leczenie w ośrodku zamkniętym.
Z doświadczenia wiemy, że leczenie uzależnienia od dopalaczy zaczyna się wraz z uświadomieniem sobie problemu, a skoro tu jesteś – zapraszamy do kontaktu!