Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu albo narkotyków?

Wiedza o tym, jak pomóc osobie uzależnionej pozwala nie tylko zaoferować wsparcie, ale przede wszystkim – nie zaszkodzić! Jednym z częstych błędów najbliższego otoczenia zmagającego się ze współuzależnieniem jest przeświadczenie, że chory robi wszystkim na złość i, że jeżeli zależy mu na rodzinie, to przecież może w każdej chwili zakończyć przygodę z używkami. Tymczasem uzależnienie jest poważną, przewlekłą chorobą i tak, jak każda inna jednostka chorobowa wymaga leczenia. Jeżeli ten problem dotyczy bliskiej Ci osoby, zobacz koniecznie, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, alkoholu lub innych używek, nie szkodząc jednocześnie jej i… sobie.

Jak pomóc osobie uzależnionej? Zacznij od siebie!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak alkohol, narkotyki, hazard i inne używki wpływają nie tylko na samego uzależnionego, ale też na najbliższe otoczenie. Patologiczny i zakrzywiony obraz życia, uwarunkowanie swojego samopoczucia od trzeźwości innej osoby, nieustanna kontrola, strach, złość, poczucie bezradności – to cechy, które wpływają bezpośrednio na rodzinę narkomana i alkoholika.

Zbiór charakterystycznych zachowań, które są obserwowane wśród najbliższych osoby uzależnionej, nazywany jest współuzależnieniem.

Przed rozpoczęciem próby pomocy bliskiemu warto zgłosić się o wsparcie dla siebie. Terapeuta pomoże ocenić, czy w pierwszej kolejności nie warto zacząć leczenia od siebie – osoby współuzależnionej, która ma często nieświadomie skrzywiony obraz rzeczywistości.

Latając samolotem z dzieckiem, bardzo często ma się do czynienia z krótkim szkoleniem, na wypadek katastrofy lotniczej. Dlaczego rodzic musi w pierwszej kolejności sam skorzystać z maseczki z tlenem, a dopiero potem dać ją dziecku? Dlatego, że to on jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo i jeżeli nie pomyśli o sobie, może stracić wszystko: nie tylko nie pomoże dziecku, ale i sam może stracić życie.

Taki schemat można przełożyć na kolejność planowanych działań w dysfunkcyjnych rodzinach. W pierwszej kolejności troszczymy się o siebie, dopiero potem staramy się pomóc osobie uzależnionej. Być może często nieświadomie chronisz osobę uzależnioną: płacisz za nią długi, sprawdzasz telefon, kontrolujesz. Możesz też dbać o zachowanie pozorów normalnego życia – starasz się zatuszować skutki nałogu (piszesz brudne ubrania, sprzątasz po libacji itp.). W ten sposób przenosisz odpowiedzialność za skutki uzależnienia na siebie. Takie zachowanie opóźnia moment, w którym uzależniony w końcu zda sobie sprawę, że jego nałóg powoduje problemy. To z kolei może wpłynąć negatywnie na samodzielne podjęcie decyzji o leczeniu.

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków i alkoholu?

Prośby, groźby, kontrola, powoływanie się na uczucia – to często wykorzystywane narzędzie przez otoczenie osoby uzależnionej. Dla kogoś, kto jest wolny od nałogów stwierdzenie, że „jak kocha rodzinę, to przestanie pić/brać” wydaje się proste. Tymczasem mechanizmy nałogu wcale nie stawiają miłości do narkotyków czy alkoholu na pierwszym miejscu przed rodziną. Ten wybór często jest spowodowany głodem alkoholowym lub narkotycznym, który jest silnym objawem psychosomatycznym, w którym to uczucia dla bliskich czy nawet do samego siebie przenoszone są na inny plan.

Aby pomóc osobie uzależnionej należy w pierwszej kolejności zrozumieć, że jego problem jest poważną chorobą, która wymaga leczenia, a nie próśb i gróźb. Sposobem na to, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków nie jest zatem robienie jej np. testów na obecność substancji w organizmie, czy ufundowanie alkoholikowi tzw. wszywki. Tylko terapia i odpowiednie leczenie (czasem nawet farmakologiczne) są w stanie dać szansę na wyzdrowienie. To jedyny słuszny sposób na to, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych używek.

Często zdarza się jednak, że taka osoba problemu nie widzi, lub uważa, że poradzi sobie z nim samodzielnie. Nie chce słyszeć o żadnych terapiach. Obiecuje i zawodzi. Kolejny raz obiecuje i znów nałóg wygrywa. Taki stan może trwać latami, a nałóg niszczy nie tylko chorego, ale również całą rodzinę. Poszkodowane są również dzieci, które funkcjonując w takim marazmie bez odpowiedniej pomocy psychologicznej, mogą rozwinąć w sobie syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików) lub DDD (dorosłe dzieci rodzin dysfunkcyjnych).

Jak pomóc osobie, która nie chce pomocy?

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków i alkoholu, która takiej pomocy nie chce? To bardzo częsty scenariusz. O ubezwłasnowolnienie w Polsce jest niezwykle trudno, a czas nierzadko nie pozwala na sądowe formalności, które mogą ciągnąć się całymi miesiącami. Jedną z dobrych metod na pomoc osobie uzależnionej, która nie chce pomocy, jest zastosowanie tzw. twardej miłości.

  • Nie rzucaj słów na wiatr. Jeżeli mówisz, że nie spłacisz długu, że odejdziesz, że nie wytłumaczysz tym razem absencji w pracy przed szefem – to dotrzymuj słowa. Zawsze!
  • Zajmij się sobą i jeżeli je masz – również dziećmi. Nie żyj życiem alkoholika i narkomana. Do tej pory całe życie rodzinne mogło toczyć się wokół jego osoby i nałogu. To nie jest dobra droga.
  • Nie zdejmuj z barków osoby uzależnionej konsekwencji jego nałogu. Nawet jeżeli jego skutki mogą być fatalne dla całej rodziny (zazwyczaj są to skutki finansowe) – nie spłacają długów, nie sprzątaj po niej, nie budź do pracy, nie zabieraj prawa jazdy, kiedy chce wsiąść za kółko – poinformuj o tym odpowiednie służby.
  • Jeżeli jesteś ofiarą przemocy fizycznej lub psychicznej, w każdym przypadku zgłaszaj taki incydent.

 
Jedynym sposobem na zwiększenie szans leczenia jest szczera chęć osoby uzależnionej do zmiany swojego życia. Jeżeli na bieżąco będziesz usuwać skutki picia lub brania narkotyków – to Ty, a nie osoba uzależniona będziesz zmagać się z konsekwencjami nałogu. Wspieraj i motywuj, ale w sposób mądry!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, pomóc osobie bliskiej uzależnionej od alkoholu, narkotyków, dopalaczy itp. zachęcamy do kontaktu. Prowadzimy prywatny ośrodek leczenia uzależnień o uznanej renomie. Do naszych specjalizacji zalicza się leczenie narkomanii, leczenie alkoholizmu, oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Na miejscu prowadzimy również detoks alkoholowy. Mamy współczesną wiedzę na temat wszystkich środków odurzających, dzięki czemu możemy prowadzić także leczenie uzależnienia od dopalaczy.

Zapraszamy do kontaktu.