Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Na czym polega leczenie alkoholizmu? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, około 820 tysięcy Polaków, co stanowi około 2% populacji, spożywa alkohol pięć razy w tygodniu lub częściej. Alkoholizm to poważna choroba, która wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne osób uzależnionych od alkoholu i często niszczy ich najbliższych. Istnieją różne metody leczenia alkoholizmu, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie odwykowe. Wyjaśniamy, na czym polegają!

Na czym polega leczenie ambulatoryjne alkoholika?

Leczenie ambulatoryjne alkoholizmu jest przeznaczone dla pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji. Obejmuje sesje terapeutyczne, które odbywają się w poradniach uzależnień lub gabinetach terapeutycznych. Osoby uzależnione mogą zdecydować się na:

  • terapię indywidualną,
  • terapię grupową.

W trakcie trwania takiej terapii chory jest na bieżąco monitorowany przez specjalistę, ale może prowadzić normalne życie: chodzić do pracy, przebywać w swoim domu itp. Terapeuta śledzi postępy alkoholika, dzięki czemu jest w stanie dostosować terapię do jego indywidualnych potrzeb. Dla osiągnięcia najlepszych efektów polecamy połączyć oba rodzaje terapii.

Na czym polega leczenie odwykowe alkoholizmu?

Leczenie odwykowe alkoholizmu tzw. odwyk to intensywna forma terapii. Odwyk i detoks alkoholowy wymagają hospitalizacji pacjenta w specjalistycznym ośrodku odwykowym. Ośrodek leczenia uzależnień Lapides jest właśnie takim miejscem.

Pierwszym etapem odwyku alkoholowego jest detoks, czyli odtrucie organizmu z alkoholu. Podczas procesu detoksykacji pacjent jest ściśle monitorowany, co może pomóc złagodzić objawy odstawienia alkoholu i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. W ramach odwyku w ośrodku pacjenci korzystają z:

  • terapii indywidualnej,
  • terapii grupowej,
  • otrzymują wsparcie medyczne podczas detoksu alkoholowego,
  • mogą też uczestniczyć również w terapii rodzinnej, która może pomóc w odbudowaniu nadszarpniętego zaufania i na nowo scalić rodzinne więzi.

Dodatkowe formy pomocy

Oprócz leczenia ambulatoryjnego i leczenia odwykowego istnieją inne istotne aspekty w procesie zwalczania alkoholizmu.

Terapia farmakologiczna

W niektórych przypadkach terapia farmakologiczna może być stosowana jako wsparcie w leczeniu alkoholizmu. Leki przeciwpadaczkowe lub leki zmniejszające ochotę na alkohol mogą być przepisane przez lekarza specjalizującego się w leczeniu uzależnień. Te substancje pomagają w kontrolowaniu objawów abstynencyjnych i redukowaniu pragnienia picia alkoholu.

Wsparcie od bliskich

Wsparcie psychologiczne od rodziny, przyjaciół i bliskich jest niezwykle ważne w procesie leczenia alkoholizmu. Dla wielu osób uzależnionych to właśnie otoczenie może stanowić kluczową siłę napędową do zmiany nawyków i nawrotu do trzeźwości. Psychoterapia rodzinna może pomóc w naprawieniu relacji oraz zrozumieniu, jak najlepiej wesprzeć osobę w trudnej sytuacji.

Wsparcie grupy AA

Grupy samopomocowe, takie jak Anonimowi Alkoholicy (AA) czy Nowa Droga, są dostępne na całym świecie i oferują wsparcie od osób, które również zmagały się z alkoholizmem. Członkowie tych grup dzielą się swoimi historiami, doświadczeniami i strategiami na walkę z uzależnieniem. Takie spotkania są bezpłatne i odbywają się również w formie online!

Mamy nadzieję, że wiesz już, na czym polega leczenie alkoholizmu. Pamiętaj, że docelowy wybór między leczeniem ambulatoryjnym a odwykowym zależy od stopnia uzależnienia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Powinien o nim decydować doświadczony terapeuta. Jeżeli problem alkoholizmu dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy pewni, że wspólnie uda nam się wypracować odpowiednie rozwiązanie.