Skutki uzależnienia od hazardu

Skutki uzależnienia od hazardu są bardzo poważne i najczęściej dotykają sfery finansowej. Chociaż hazard tak jak inne uzależnienia, może prowadzić do problemów natury psychicznej, depresji czy myśli samobójczych z uwagi na brak oczywistych objawów nie jest tak łatwy do szybkiego zdiagnozowania. Zapach alkoholu i typowe dla niego otępienie widać bowiem na pierwszy rzut oka, a skutki uzależnienia od hazardu najczęściej widoczne są wtedy, kiedy chory jest już w zaawansowanym stadium swojego nałogu. Przeczytaj i dowiedz się, po czym poznać nałogowego hazardzistę, jakie są skutki tej choroby i przyczyny jej powstawania.

Co to jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu jest chorobą, która polega na trudności w kontrolowaniu impulsu do gier, w których stawką są pieniądze lub inne dobra materialne. Hazard jest związany z uzależnieniem od uczucia, jakie oferują hormony: adrenalina i endorfiny. Chory gra bez względu na wszystko, pomimo negatywnych konsekwencji dla zdrowia, finansów i życia społecznego.

Hazard uzależnienie – objawy

Uzależnienie od hazardu jest poważną chorobą, która tak jak inne uzależnienia oddziałuje nie tylko na samego chorego, ale również na jego najbliższe otoczenie: rodzinę, przyjaciół i bliskich. Do najczęściej diagnozowanych objawów uzależnienia od hazardu zalicza się między innymi:

  • ciągłe myślenie o grze i trudność w skupieniu uwagi na innych rzeczach,
  • trudności w kontroli swojego zachowania hazardowego, tj. powracanie do gry mimo postanowienia, że już się nie zagra,
  • uczucie niepokoju, napięcia, rozdrażnienia,
  • stany depresyjne, myśli samobójcze, 
  • poważne kłopoty finansowe,
  • problemy z prawem,
  • ukrywanie przed rodziną i przyjaciółmi faktu, że się gra i wydaje pieniądze na hazard,
  • ograniczenie aktywności społecznych i zainteresowań na rzecz hazardu,
  • zaciąganie pożyczek, kradzieże, zadłużanie się u znajomych.

Objawy uzależnienia od hazardu są niemal takie same jak w przypadku innych uzależnień z tą różnicą, że hazard sam w sobie niekiedy nie powoduje bezpośrednich skutków fizjologicznych oddziałujących na organizm osoby uzależnionej. Niemniej często zdarza się, że wraz z uzależnieniem od hazardu występuje inne uzależnienie (np. od alkoholu lub substancji odurzających). To tak zwane uzależnienie krzyżowe.

Jakie są skutki uzależnienia od hazardu?

Skutki uzależnienia od hazardu są bardzo poważne, odczuwalne nie tylko przez osobę uzależnioną, ale również przez jej bliskich. Do najczęściej wymienianych skutków uzależnienia od gier hazardowych zalicza się problemy:

  • finansowe,
  • emocjonalne,
  • rodzinne,
  • zdrowotne.

Problemy finansowe

Osoby uzależnione od hazardu często wydają dużo więcej pieniędzy, niż mogą sobie pozwolić. To prowadzi do zadłużenia, braku środków na podstawowe potrzeby i często do kradzieży. Częstym zjawiskiem u takich osób jest wpadnięcie w tzw. spiralę zadłużenia, która niechybnie prowadzi do utraty całego majątku.

Problemy emocjonalne

Hazard prowadzi do utraty kontroli i emocjonalnej niestabilności. Uzależnieni od hazardu często doświadczają silnych emocji, takich jak depresja, lęk, złość i poczucie beznadziei. Objawiają się one w okresie odstawiennym, a także kiedy adrenalina i endorfiny przestaną stymulować i napędzać ich organizm. Duży wpływ na stan emocjonalny chorego ma również narastające poczucie winy i świadomość utraty kontroli nad swoim zachowaniem.

Problemy rodzinne

Uzależnienie od hazardu może prowadzić do kłótni, separacji, rozwodów i zerwanych relacji rodzinnych. Nierzadko jest to spowodowane zmiennymi nastrojami, kłamstwami, agresją i poważnymi problemami finansowymi, które nie sprzyjają utrzymaniu dobrych stosunków z najbliższymi.

Problemy zdrowotne

Skutki uzależnienia od hazardu mogą również odbić się na zdrowiu osoby uzależnionej. To choroba psychiczna, która może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, problemy z trawieniem, nadciśnienie i choroby serca. Większość wynika z długotrwałego narażenia na stres i częste skoki adrenaliny.

Wszystkie te skutki mogą mieć bardzo poważny wpływ nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale też na życie jej bliskich. Dlatego też ważne jest, aby uzależnienie od hazardu traktować poważnie i szukać pomocy specjalisty. Leczenie uzależnienia od hazardu dotyczy zatem nie tylko samego chorego, ale także również osób współuzależnionych.

Przyczyny uzależnienia od hazardu

Co może być czynnikami powodującym uzależnienie od hazardu? Najczęściej wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • chęć zdobycia pieniędzy i bogactwa
  • poszukiwanie emocji i podniecenia
  • chęć ucieczki od problemów życiowych i stresu
  • wpływ czynników genetycznych, neurobiologicznych i środowiskowych.

Istnieją naukowe dowody na to, że niektóre osoby mają większą skłonność do uzależnienia od hazardu z powodu dziedziczenia pewnych genów i innych czynników biologicznych. W trakcie gry organizm uwalnia endorfiny, które wywołują uczucie przyjemności i relaksu. Te uczucia mogą stać się uzależniające i prowadzić do tego, że chce się grać coraz częściej, aby osiągnąć podobne uczucia. Uzależniony od hazardu może odczuwać „głód”, kiedy nie gra. Nie będzie on miał jednak takiego samego podłoża fizjologicznego jak np. w przypadku odstawienia alkoholu i narkotyków, gdzie organizm domaga się dawki określonej substancji chemicznej, będzie miał wymiar psychologiczny.

Ważne jest, aby uzależnienie od hazardu traktować poważnie i szukać profesjonalnej pomocy. Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia terapię i wsparcie w radzeniu sobie z tym zaburzeniem. Ponadto w naszej ofercie znajdują się również m.in.:

W naszym ośrodku prowadzimy także detoks alkoholowy. Każda z terapii odbywa się pod opieką specjalistów: wykwalifikowanych terapeutów i kadry medycznej.

Jeżeli czujesz, że problem uzależnienia od hazardu dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich, zachęcamy do kontaktu!