Ponad połowa obywateli naszego kraju pije lub jest już uzależniona od alkoholu, a dla tych, którzy są od niego uzależnieni, jest to spirala prowadząca w dół. Warto wiedzieć, że alkoholizm dotyka nie tylko chorego, ale również jego rodzinę.
Czym jest wszywka alkoholowa?
Receptę na wszywkę może wydać lekarza na, którą pacjent wykupuje w aptece. Natomiast zanim nastąpi zabieg, przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, dotyczący stanu zdrowia i potencjalnych chorób towarzyszących. Następnie wykonywane jest znieczulenie i poprzez niewielkie nacięcie na skórze umieszcza się tabletkę we właściwym miejscu. Na koniec zabiegu zakładane są szwy. Czas trwania całego zabiegu to około 30 minut. Pacjent ma możliwość zdecydować, w którym miejscu chce mieć wszytą tabletkę, jednak ostatecznie decyduje o tym chirurg.
Wszycie tabletki nie wymaga specjalnego przygotowania – jedynym warunkiem jest nie spożywanie alkoholu na co najmniej dobę przez zabiegiem
Przygotowanie do zaszycia alkoholowego polega na zaprzestaniu spożywania alkoholu minimum 24 godziny przed zabiegiem.
Na jak długo wystarcza wszywka alkoholowa?
Na czas działania wszywki wpływa wiele różnych czynników, takich jak np. aktywność fizyczna czy masa ciała. U większości osób efekt działania wszywki utrzymuje się do 12 miesięcy od jej aplikacji.
Jak właściwie działa wszywka alkoholowa?
Wszyta tabletka powoduje stopniowe uwalnianie się do krwiobiegu substancja czynnej, która wywołuje silną niechęć i nietolerancję na alkohol. Drastycznie spowalnia metabolizm alkoholu, co powoduje dolegliwości, podobne do zatrucia alkoholowego.
Co się stanie, gdy połączy się wszywkę i alkohol?
Gdy osoba, która ma wszywkę wypije alkohol poczuje wiele nieprzyjemnych skutków, takich jak:
- Mdłości
- zawroty głowy
- wymioty
- bóle głowy
- nerwowość
- przyspieszone bicie serca
- sztywność i skurcze mięśni
Czy warto zdecydować się na wszywkę alkoholową?
Jeśli osoba uzależniona od alkoholu zdecyduje się na wszywkę, ale nie podejmie decyzji o rozpoczęcie terapii w ośrodku leczenia uzależnień, to jest jedynie zmuszona do abstynencji alkoholowej. Alkoholik może stać się nerwowy lub agresywny, ponieważ w jego psychice nic się nie zmieni – dalej będzie osobą uzależnioną.
Warto wiedzieć, że wszywka nie spowoduje, że nagle nie będzie się odczuwać objawów głodu alkoholowego, które pojawiają się w momencie, gdy alkoholik przestaje spożywać alkohol. Taki stan utrudnia powstrzymanie się od dalszego picia. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie terapii.
Zazwyczaj, gdy wszywka traci swoje właściwości, osoba uzależniona natychmiast sięga po alkohol i bez dolegliwości spowodowanych wszywką – wpada w ciąg alkoholowy.
Czy taka osoba ma szansę na pokonanie nałogu?
Potrzeba wiele motywacji i silnej woli, aby wygrać z alkoholizmem. Jednak kluczowym warunkiem jest abstynencja. Choroba alkoholowa wymaga długotrwałego i specjalistycznego leczenia w ośrodku.
Chcesz rozpocząć terapię? Potrzebujesz rozmowy z terapeutą?
Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń pod: +48 604 596 792 lub napisz na: rejestracja@lapides.pl.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pomocy: